Ziołowo-korzenny smak, wysoka zawartość olejku eterycznego oraz właściwości prozdrowotne, to cechy charakterystyczne oleju z czarnuszki. Produkt ten może być sprzymierzeńcem osób zmagających się z wieloma dolegliwościami. Wiedzieli o tym starożytni Egipcjanie, którzy używali oleju z czarnuszki jako leczniczego eliksiru. Nie bez powodu nazywany był ,,złotem faraonów”. Jakie korzyści możemy obecnie odnieść ze spożywania tego produktu?
Olej z czarnuszki pozytywnie wpływa na zdrowie, z uwagi na dużą zawartość wartości odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi:
- beta-karoten
- biotynę
- witaminę E
- garbniki
- kwas eikozadienowy
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone
- tymochinon.
Tak dobry skład sprawia, że olej z czarnuszki jest pomocny na:
– dolegliwości układu pokarmowego
– pasożyty jelitowe
– alergie
– wrzody
– skurcze.
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – jakie ma właściwości?
Olej z czarnuszki zawdzięcza swoje właściwości surowcom, z jakich powstaje. Właśnie dlatego to takie ważne, by proces obróbki nie pozbawił czarnuszki zawartych w niej składników odżywczych. Aby tak się nie stało, olej musi być tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany. Wtedy zachowa właściwości takie jak:
- działanie przeciwcukrzycowe
- działanie przeciwzapalne
- działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
- działanie antyoksydacyjne.
Ze względu na powyższe wartości, olej z czarnuszki można przyjmować na konkretne dolegliwości lub zapobiegawczo. Warto wiedzieć, że właściwości czarnuszki są poparte badaniami naukowymi. Mamy więc pewność, że surowiec pozytywnie wpływa na organizm. Nie tylko wspomaga pracę nerek i wątroby, ale także dba o prawidłowy poziom cholesterolu. Może nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu.
Olej z czarnuszki – jak stosować?
Intensywny smak oleju z czarnuszki sprawia, że nadaje się on do wielu dań. Jednak można go stosować wyłącznie na zimno. Dlaczego? Ponieważ ma niską temperaturę dymienia i zbyt dużo cennych właściwości. Niektórzy przyjmują produkt samodzielnie, ale nie wszystkim odpowiada mocny aromat oleju. Lepszym wyjściem powinno okazać się dodanie oleju z czarnuszki do domowego smoothie z owoców. Można też użyć go do sałatki. Powinien wzbogacić smak warzyw i sprawić, że zyskają więcej charakteru. Wiele osób traktuje go również jako skondensowaną przyprawę do przetworów, makaronów czy sosów. W końcu trudno znaleźć tak wyrazisty produkt jak olej z czarnuszki tłoczony na zimno.
Niestety – stosowanie oleju z czarnuszki nie przyniesie żadnych rezultatów, jeśli będzie to produkt rafinowany. Jak odróżnić go od zdrowego oleju nierafinowanego? Najlepiej porównać kolor. Olej z czarnuszki nierafinowany będzie nieco ciemniejszy. Wyróżni go wyrazisty roślinny aromat. W butelce może pojawić się osad, co oznacza, że produkt jest naturalny. Na szczęście większość producentów postępuje ostrożnie z czarnuszką, ponieważ wiedzą, jak wiele ma właściwości. Warto zwrócić uwagę również na to, czy podczas procesu obróbki nie dodano do oleju żadnych substancji konserwujących. Najlepsze efekty przynosi bowiem stosowanie oleju z czarnuszki, który jest w 100% naturalny.