Zastosowania naturalnych olejów kosmetycznych w pielęgnacji skóry i włosów
Naturalne oleje roślinne są zbliżone składem chemicznym do warstwy tłuszczowej naszej skóry. Dzięki temu są bardzo dobrze przyswajalne i mogą przenikać w głąb skóry, dostarczając jej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oleje naturalne mogą być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, cery i skóry całego ciała pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane.
Podział olejów
· Oleje schnące to oleje o bardzo lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają, są one najlepszym rozwiązaniem w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
· Oleje półschnące mają dość lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają, a na skórze nie pozostaje tłusta, oleista powłoka. Najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji cery mieszanej i normalnej
· Oleje nieschnące to najlepsze oleje do cery suchej. Są to oleje o dość gęstej konsystencji, które mogą długo się wchłaniać. Ale to właśnie takie oleje zapewniają suchej skórze wymagany poziom nawilżenia. Oleje nieschnące dobrze sprawdzają się też w pielęgnacji cery dojrzałej.
Poza podziałem na oleje schnące, półschnące i nieschnące, przy doborze odpowiedniego konieczne jest również zwrócenie uwagi na ich KOMEDOGENNOŚĆ (skłonność do zapychania porów skóry), zwłaszcza w przypadku cer tłustych i problematycznych ze skłonnością do zapychania.
Klasyfikacja typów włosów
· Włosy niskoporowate są z reguły bardzo gładkie, śliskie i proste. Niechętnie poddają się zabiegom stylizacji, mogą być też trudne w koloryzacji, długo schną i są odporne na zniszczenia. Włosy niskoporowate charakteryzują się tym, że ich łuski ściśle do siebie przylegają, są gładko i równomiernie ułożone oraz domknięte.
· Włosy średnioporowate to typ włosów, który łączy w sobie cechy włosów nisko i wysokoporowatych. Włosy średnioporowate mogą być lekko falowane lub zupełnie proste, ale dobrze poddają się zabiegom stylizacyjnym. Nie są tak lśniące, jak włosy niskoporowate i tak suche, jak włosy wysokoporowate. Szybko łapią wilgoć z powietrza, mogą się puszyć i elektryzować.
·Włosy wysokoporowate to włosy suche i zniszczone zabiegami stylizacyjnymi, takimi jak farbowanie, rozjaśnianie, czy prostowanie. Najczęściej są to włosy falowane i kręcone, puszące się i trudne w pielęgnacji. Szybko ulegają zniszczeniu, łatwo je obciążyć nadmiarem kosmetyków.
OLEJ LNIANY
Zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe w tym kwasy omega 3 uelastyczniają skórę, zmniejszają jej suchość i łuszczenie. Ze względu na ich działanie normalizujące i przeciwzapalne, korzystnie wpływa na cerę mieszaną, tłustą czy też trądzikową, przywracając równowagę wodno-tłuszczową. Dzięki witaminie E i F, jest pomocny w walce z łuszczycą skóry głowy. Zmniejsza łupież i wypadanie włosów łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia się skóry.
Cechy
Olej schnący
Cera: Cera tłusta i trądzikowa
Włosy: Wysoka i średnia porowatość
Potencjał do zapychania porów skóry: Bardzo niski
OLEJ KONOPNY
Olej z nasion konopi ma niezwykłe właściwości zmiękczające i nawilżające skórę, które są idealne dla osób o wrażliwej tłustej skórze. Zmniejsza również zaczerwienienia i stany zapalne związane z wypryskami trądziku i jest świetnym lekiem na wyprysk, łuszczycę i suchą, swędzącą skórę. Dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry.
CECHY
Olej schnący Cera: Cera tłusta i trądzikowa
Włosy: Wysoka i średnia porowatość
Potencjał do zapychania porów skóry: Bardzo niski
OLEJ Z CZARNUSZKI
Jest wyjątkowo bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu jest doskonałym olejem do pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jest szczególnie dobry dla osób z wypryskami i łuszczycą. Łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie. Naturalnie zmiękcza, wzmacnia i ujędrnia skórę. Świetnie nadaje się również do usuwania blizn potrądzikowych.
CECHY
Olej schnący
Cera: Cera tłusta i trądzikowa
Włosy: Wysoka porowatość
Potencjał do zapychania porów skóry: Niski
OLEJ RZEPAKOWY
Ze względu na zawartość wielu kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów nabłyszcza i nawilża włosy. Dodatkowo olej rzepakowy zmiękcza i sprawia, że włosy stają się puszyste. Świetnie się sprawdzi jako baza do tworzenia naturalnych kosmetyków.
CECHY
Olej półschnący
Cera: Mieszana i normalna
Włosy: Wysoka porowatość
Potencjał do zapychania porów skóry: Wysoki
OLEJ KOKOSOWY
Bardzo dobrze nawilża i odżywia suchą skórę. Ma właściwości odkażające i łagodzące podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Bardzo dobrze wnika w strukturę włosów nisko porowatych, świetnie je nawilżając, zmiękczając i wygładzając.
CECHY
Olej nieschnący
Cera: sucha i dojrzała
Włosy: Niska porowatość
Potencjał do zapychania porów skóry: Wysoki
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
W razie jakichkolwiek pytań chętnie odpowiemy.