Zaloguj się / Utwórz konto
515 277 717
olej i nasiona rzepaku bezerukowego bez GMO

Olej rzepakowy – fakty i mity na temat jego szkodliwości, GMO i glifosatu

Czytaj więcej

Olej rzepakowy cieszy się w Polsce dużą popularnością. Niektórzy uważają jednak, że jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. Tymczasem wszystko zależy od procesu produkcji, jakości nasion i ewentualnych modyfikacji genetycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy fakty i obalamy popularne mity. Czy olej z rzepaku zawiera GMO i glifosat? Na czym polega rafinacja? Dlaczego olej rzepakowy tłoczony na zimno uchodzi za najlepszy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

nasiona-czarnuszki-do-jedzenia

Nasiona czarnuszki – jak je jeść i na co pomagają?

Czytaj więcej

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L), znana również jako kmin czarny, pochodzi z Iraku i Turcji. Określa się ją mianem złota faraonów, gdyż znaleziono ją w grobie Tutenchamona. Z czasem dotarła do krajów śródziemnomorskich i Polski. Mahomet twierdził, że pomaga wyleczyć wszystkie choroby, nie zapobiega jedynie śmierci. Zalicza się ją do roślin jednorocznych i rodziny jaskrowatych. Kwitnie od maja do września. Mieszki tej rośliny dostarczają cenne nasiona, z których pozyskuje się olej. Można je także spożywać bezpośrednio. Początkowo stosowano ją jako przyprawę, dopiero z czasem dostrzeżono wiele prozdrowotnych właściwości. Jak jeść nasiona czarnuszki i na co pomagają?

olej lniany tłoczony na zimno budwigowy

Olej lniany budwigowy- jakie ma właściwości i na co pomaga?

Czytaj więcej

Len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum L.) to roślina jednoroczna należąca do rodziny lnowatych. Od czerwca do lipca możesz podziwiać jej piękne kwiaty, które są ozdobą wielu ogródków. Jednak len zwyczajny to nie tylko roślina ozdobna – od tysięcy lat z jej włókien produkuje się zwiewne ubrania. Bardzo wartościowe są także nasiona lnu, z których pozyskiwany jest olej lniany budwigowy. Jest to produkt wyróżniający się nie tylko ciekawym smakiem i kolorem, ale i wysoką wartością odżywczą oraz licznymi właściwościami zdrowotnymi. Sprawdź, jakie cenne składniki kryją się w oleju lnianym budwigowym i dlaczego warto włączyć go do jadłospisu.

nasiona ostropestu zawierające duże ilości sylimaryny

Ostropest plamisty jako najbogatsze źródło sylimaryny- właściwości, działanie i zastosowanie

Czytaj więcej

Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną stosowaną od wieków ze względu na prozdrowotne właściwości. Nasiona ostropestu zawierają sylimarynę, czyli kompleks flawonolignanów, w skład którego wchodzą takie związki jak: sylibina, izosylibina, sylikrystyna, dihydrosylibina, sylidianina i inne. Zawartość sylimaryny w suchej masie owocu wynosi około 2-3%, z czego połowę stanowi sylibina. Inne bioaktywne składniki owoców ostropestu to: witamina E, sterole (cholesterol, kampesterol, stigmasterol, sitosterol), kwas oleinowy, cukry, białka.

skutki uboczne i objawy zatrucia siemieniem lnianym

Skutki uboczne siemienia lnianego- czy może zaszkodzić ?

Czytaj więcej

Siemię lniane, to nasiona oleiste bogate w wartościowe dla zdrowia składniki. Doskonały profil ​​odżywczy nasion lnu sprawia, że mogą być one wykorzystywane zarówno do spożycia, jak i do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jednak, pomimo ich korzystnego wpływu na organizm, zawierają one także związki fitotoksyczne, takie jak glikozydy cyjanogenne. Czy spożywanie tych związków może prowadzić do powikłań zdrowotnych? W internecie można znaleźć sprzeczne informacje na ten temat. Sprawdźmy, co na ten temat mówią badania naukowe.

Olej z ostropestu – na co pomaga i dlaczego warto go pić?

Czytaj więcej

Ostropest plamisty (Silybum marianum), to kwitnąca roślina pochodząca z tej samej rodziny co stokrotka. Olej z nasion ostropestu cechuje się zawartością cennych dla zdrowia człowieka witamin, polifenoli, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz silnych przeciwutleniaczy nazywanych sylimaryną. Jego delikatny smak sprawia, że stanowi doskonały dodatek do sałatek, sosów, twarogów, jogurtów, owsianek, a także potraw zarówno mięsnych, jak i warzywnych.

wysokiej jakości olej z czarnuszki tłoczony na zimno w rękach dziecka

Olej z czarnuszki dla dzieci i niemowlaków- jaki wybrać?

Czytaj więcej

Nasiona czarnuszki nazywane „czarnym kminkiem” można dodawać do domowego pieczywa, sałatek, czy własnoręcznie robionych past warzywnych. Jednak na tym nie kończy się ich zastosowanie – właściwości prozdrowotne wykazuje także olej, który jest z nich pozyskiwany. Warto, żeby pojawił się w posiłkach dla całej rodziny – także jej najmłodszych członków. Czy wiesz, jak wpływa olej z czarnuszki na zdrowie dzieci i jak go podawać? Jeśli nie sprawdź nasze wskazówki!

olej z czarnuszki tłoczony na zimno do stosowanie na skórę oraz włosy

Olej z czarnuszki na skórę i włosy- jakie daje efekty ?

Czytaj więcej

Cenne właściwości czarnuszki znane są nie od dziś. Już w czasach starożytnych była ona znana pod nazwą „czarny kminek” i wykorzystywana jako aromatyczna przyprawa. Starożytni Rzymianie i Grecy korzystali również z jej prozdrowotnych właściwości – szczególnie w przypadku problemów z trawieniem, ukąszeń owadów, a także bólów zębów. Na przestrzeni lat cenne właściwości tej rośliny nie zostały zapomniane. Wręcz przeciwnie! Wciąż pojawiają się nowe informacje na jej temat. Co więcej, okazuje się, że olej pozyskiwany z nasion czarnuszki może poprawiać nie tylko samopoczucie, ale i kondycję skóry oraz włosów.