Olej może służyć nie tylko do smażenia. Wysokiej jakości oleje naturalne świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie diety. Większość z nich stanowi źródło cennych składników odżywczych, jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy czy minerały. Wyrazisty smak dodatkowo wzmacnia walory niektórych potraw. Szczególnie dotyczy to oleju z czarnuszki, który posiada intensywny ziołowo-korzenny posmak, jak i oleju konopnego o orzechowym aromacie. Gdzie można je kupić? Tego typu oleje znajdziemy wyłącznie w sklepach z naturalną żywnością. Najlepiej wybierać produkty spośród asortymentu producentów rolnych. Dlaczego? Ponieważ najczęściej korzystają oni z własnych pól uprawnych, więc surowce, z jakich powstają oleje, są doglądane już od momentu zasiewu. Z reguły idzie to w parze z jakością. Takie produkty są pełne wartości odżywczych oraz pozbawione konserwantów.

Oleje tłoczone na zimno – z jakich nasion powstają?

O naturalności oleju świadczy przede wszystkim proces jego obróbki. Oleje tłoczone na zimno odznaczają się jakością. Tłoczenie na zimno pozwala zachować wszystkie właściwości surowców, podobnie jak rezygnacja z procesu rafinacji czy filtracji. Co jeszcze świadczy o jakości oleju? Sam surowiec, czyli nasiona, z jakich powstaje. Na przykład olej konopny jest produkowany z nasion konopi siewnej, które charakteryzują się wysoką zawartością rzadko występującego w przyrodzie kwasu gamma-linolenowego GLA. Z kolei olej rydzowy powstaje z lnianki siewnej, czyli jednej z najstarszych uprawianych w Polsce roślin oleistych. Dobry producent oleju będzie szanował surowiec, dlatego zadba, by dorastał on na czystej glebie. Nie będzie używał chemicznych środków dosuszających, jak również podda ziarna odpowiedniej obróbce. Wybrane do tłoczenia nasiona będą pełne i zdrowe.

Oleje sklep – na co możemy trafić?

W dobrym sklepie z olejami tłoczonymi na zimno znajdziesz oleje powstałe z różnych surowców. Wszystkie będą pochodziły z własnych, polskich pól uprawnych. Nie ma sensu bowiem kupować olejów i rozlewać ich do butelek, gdy ma się dostęp do nasion z rodzimej ziemi. Doświadczony producent będzie również wiedział, że dodawanie do produktu konserwantów zmniejsza jego jakość. Zdecydowanie lepiej postawić na tłoczenie na świeżo i wysyłać klientom oleje wyprodukowane specjalnie pod ich zamówienie. My jako konsumenci możemy dzięki temu cieszyć się z dostępności prozdrowotnych produktów. Tylko, które z nich warto kupić?

Wśród dostępnych w sklepach olejów na szczególną uwagę zasługują:

  • olej lniany
  • olej konopny
  • olej rydzowy
  • olej z czarnuszki
  • olej rzepakowy
  • olej makowy
  • olej gorczycowy.

Każdy z wymienionych produktów charakteryzuje się dużą ilością kwasów z grupy Omega. Włączenie ich do swojej diety powinno przynieść wiele korzyści. Oleje tłoczone na zimno mogą uregulować poziom cholesterolu, obniżyć ryzyko zawału, wzmocnić odporność oraz wspomóc metabolizm. Warto przyjmować je profilaktycznie oraz dla uzupełnienia niedoborów.

Chcesz wiedzieć więcej o olejach zimnotłoczonych? Przeczytaj nasz poprzedni wpis o oleju rydzowym!