Rośliny w różnej postaci od lat znajdują szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów. Zarówno kiedyś, jak i dziś kobiety chętnie sięgały, chociażby po oleje roślinne. Ostatnio dużą popularnością cieszy się domowy zabieg olejowania, który pomaga przywrócić włosom odpowiedzi poziom nawilżenia (i nie tylko). Sprawdź, na czym polega i w jaki jeszcze sposób możesz skorzystać z cennych właściwości olejów roślinnych.
Spis treści:
- Jakie składniki olejów roślinnych decydują o tym, że mają one pozytywny wpływ na stan włosów?
- Olejowanie, czyli domowy zabieg polecany w przypadku suchych włosów i nie tylko
- Inne domowe sposoby na wykorzystanie olejów roślinnych do pielęgnacji włosów
Jakie składniki olejów roślinnych decydują o tym, że mają one pozytywny wpływ na stan włosów?
Dlaczego oleje roślinne są od lat popularnym produktem wśród kobiet, które pragną mieć gęste, mocne i lśniące włosy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod lupę ich skład.
- Kwas alfa-linolenowy (ALA), eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA) – warto szukać ich w kosmetykach do włosów lub stosować podczas domowych zabiegów ze względu na to, że pomagają przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto sprawiają, że włosy są mocniejsze, bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Mogą zapobiegać również ich nadmiernemu wypadaniu. Potwierdza to badanie opublikowane na łamach czasopisma naukowego Journal of Cosmetic Dermatology w 2015 roku. Zaobserwowano w nim, że po 6 miesiącach suplementacji oleju rybiego, witaminy C i E włosy osób z grupy badanej były gęstsze i wypadały w mniejszych ilościach [1]. Olej rybi jest źródłem kwasów DHA i EPA, które mogą powstawać w organizmie również na drodze przemian kwasu alfa-linolenowego. Znajduje się on w olejach roślinnych m.in. lnianym, rydzowym.
- Kwas gamma-linolenowy (GLA) – wykazuje właściwości nawilżające i przeciwzapalne. W przypadku jego niedoboru może pojawić się problem z przesuszeniem skóry głowy. Dobrym źródłem kwasu gamma-linolenowego są oleje z wiesiołka, ogórecznika i pestek czarnej porzeczki [2].
- Kwas oleinowy – w przeciwieństwie do tych opisanych wyżej należy nie do wielo-, ale jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazuje właściwości nawilżające i pozytywnie wpływa na wzrost włosów. Ponadto wykorzystywany jest w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS) – chorób, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na stan skóry głowy. Dobrym źródłem kwasu oleinowego jest oliwa z oliwek, ale także rodzimy olej rzepakowy.
- Witamina E – jako silny antyoksydant chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ogranicza również ich negatywny wpływ na włosy. Jest to szczególnie ważne u osób, które narażone są na powstawanie nadmiaru wolnych rodników m.in. w wyniku palenia papierosów.
Na koniec należy zaznaczyć, że aby olej faktycznie miał pozytywny wpływ na włosy, musi charakteryzować się wysoką jakością. Dlatego, jeśli chcesz użyć go do zrobienia domowego zabiegu na włosy, szukaj produktów ze sprawdzonych źródeł.
Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym – proponujemy Ci oleje roślinne tłoczone na zimno, nierafinowane i niefiltrowane. Do ich pozyskiwania wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości specjalnie wyselekcjonowane nasiona z naszego gospodarstwa. W naszej ofercie znajdziesz m.in. olej lniany, rzepakowy, rydzowy, które z powodzeniem możesz wykorzystać do zabiegów pielęgnacyjnych.
Olejowanie, czyli domowy zabieg polecany w przypadku suchych włosów i nie tylko
Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę kondycji włosów w warunkach domowych jest tzw. olejowanie. Jak łatwo domyślić się po nazwie, jest to metoda wykorzystująca cenne właściwości olejów roślinnych.
Przy czym wyróżnia się kilka metod olejowania:
- na sucho polegającą na nałożeniu kilku kropli oleju na suche włosy, a następnie pozostawieniu go na minimum 30 minut. Jest najmniej czasochłonna.
- Na mokro różniące się od pierwszego z opisanych sposobów tym, że olej nakłada się nie na suche, a wcześniej zwilżone włosy.
- Na podkład, co oznacza, że przed nałożeniem oleju na włosy aplikuje się specjalny podkład (np. żel aloesowy kupiony w drogerii lub samodzielnie zrobiony wyciąg z siemienia lnianego). Jest to metoda szczególnie polecana kobietom z rozjaśnianymi, mocno wysuszonymi włosami.
Oprócz pytania, którą z powyższych metod wybrać pojawia się kwestia wyboru oleju. Należy dobrać go do stopnia porowatości włosów:
- wysokoporowate np. olej z czarnuszki, konopny;
- średnioporowate np. olej rzepakowy;
- niskoporowate np. olej kokosowy, rycynowy, z pestek moreli.
Jakie efekty daje regularne olejowanie włosów? Systematyczne wykonywanie tego domowego zabiegu sprawia, że włosy stają się lśniące, miękkie w dotyku, dobrze odżywione i są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto składniki zawarte w olejach roślinnych mają pozytywny wpływ na tempo ich wzrostu i poziom nawilżenia.
Więcej na temat kosmetycznych zastosowań olei roślinnych znajdziesz tutaj.
Inne domowe sposoby na wykorzystanie olejów roślinnych do pielęgnacji włosów
Choć olejowanie cieszy się ostatnio dużą popularnością, nie jest to jedyny sposób na skorzystanie z cennych właściwości olejów tłoczonych na zimno. Inny znany od lat to przygotowywanie domowych maseczek. Wbrew pozorom nie jest to wcale nic skomplikowanego.
Jeśli jednak masz mało czasu, zamiast robić domową miksturę od zera, możesz wypróbować inny sposób. Dodaj 2-3 krople wybranego oleju roślinnego do ulubionej maski do włosów, którą kupiłaś w sklepie.
Możesz też pokusić się o przygotowanie w 100% domowej maseczki. Oprócz oleju roślinnego warto wykorzystać do tego celu również inne produkty, które masz pod ręką. Jako składnik domowych kosmetyków do włosów świetnie sprawdza się m.in. miód, drożdże, jajka.