Cenne właściwości czarnuszki znane są nie od dziś. Już w czasach starożytnych była ona znana pod nazwą „czarny kminek” i wykorzystywana jako aromatyczna przyprawa. Starożytni Rzymianie i Grecy korzystali również z jej prozdrowotnych właściwości – szczególnie w przypadku problemów z trawieniem, ukąszeń owadów, a także bólów zębów. Na przestrzeni lat cenne właściwości tej rośliny nie zostały zapomniane. Wręcz przeciwnie! Wciąż pojawiają się nowe informacje na jej temat. Co więcej, okazuje się, że olej pozyskiwany z nasion czarnuszki może poprawiać nie tylko samopoczucie, ale i kondycję skóry oraz włosów.

Dlaczego olej z czarnuszki znajduje szerokie zastosowanie także w kosmetyce?

Z jakiego powodu olej pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej (łac. Nigella sativa) znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni oraz medycynie naturalnej, ale i kosmetyce?

Dużo mówi się o tym, że jest on cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. To fakt, ale zacznijmy od opisania nieco mniej znanych składników. Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej jest źródłem związków, takich jak karwakrol i nigellon. Odpowiadają one za właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

W neutralizacji wolnych rodników, a tym samym opóźnianiu procesu starzenia się skóry pomagają również: tymochinon, tymol, nigellina, nigellimina, tymohydrochinon. Są to związki, które oprócz działania odmładzającego są cenione za właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Ponadto 2 z nich (nigellon i tymochinon) są pomocne w przypadku egzem i reakcji alergicznych.

Na uwagę zasługują również fitosterole, które mają korzystny wpływ nie tylko na układ krążenia, ale i skórę. Wzmacniają barierę lipidową, stymulują proces regeneracji, łagodzą stan zapalny i zapobiegają utracie wody.

Cennym składnikiem oleju z czarnuszki są także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których ludzki organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Ich niedobór odbija się negatywnie nie tylko na zdrowiu. Powoduje również osłabienie bariery ochronnej skóry, nadmierne wysuszenie (nie tylko skóry, ale i włosów), zaostrzenie stanu zapalnego oraz gorsze gojenie się uszkodzeń skóry.

Wśród innych składników oleju z czarnuszki, które zajmują ważne miejsce w pielęgnacji skóry i włosów wymienia się witaminę E oraz flawonoidy.

Komu polecany jest olej z czarnuszki?

Kto może skorzystać na włączeniu oleju z czarnuszki do planu pielęgnacji skóry i włosów? Tak naprawdę każdy, ponieważ zawarte w nim składniki znajdują zastosowanie zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w przypadku konkretnych problemów (np. z egzemą, stanami zapalnymi w obrębie skóry głowy)

Warto stosować olej z czarnuszki, jeśli:

  • chcesz zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i włosów;
  • szukasz produktu, który w naturalny i nieinwazyjny sposób pomoże zachować młody wygląd;
  • masz cerę tłustą lub mieszaną i nie możesz pozbyć się problemu zablokowanych porów (zaobserwowano, że zmniejszenie ilości kwasu linolowego w łoju może przyczyniać się do ich blokowania i zwiększać ryzyko powstawania zaskórników);
  • zmagasz się z nadmiernie wysuszoną skórą i włosami, stanami zapalnymi, podrażnieniami;
  • chcesz włączyć do planu pielęgnacji naturalny produkt, który wspomoże leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS), trądziku różowatego, łuszczycy, grzybicy, wyprysków alergicznych;

Do jakich włosów można stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki polecany jest przede wszystkim w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Jak je rozpoznać? Bardzo często są to włosy suche, matowe i zniszczone. Podczas dotykania możesz wyczuć nierówności, które świadczą o tym, że łuski włosów są rozchylone. Aby dokładniej określić porowatość włosów możesz przeprowadzić test który, polega na wrzuceniu włosa do szklanki z wodą i obserwacji jak szybko włos opadnie. Włos wysokoporowaty szybko wchłonie wodę i opadnie na dno.

olej z czarnuszki tłoczony na zimno do włosów wysokoporowatych, matowych, suchych i zniszczonych

Poza tym olej z czarnuszki znajduje zastosowanie w walce z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem włosów. Ciekawostką jest, że można używać go nie tylko do pielęgnacji, ale i modelowania. Jest szczególnie polecany osobom, które mają kręcone włosy, ponieważ pomaga wydobyć ich naturalny skręt.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy i jakie daje efekty?

Olej z czarnuszki możesz stosować na różne sposoby. Jednym z najprostszych jest dodanie go do drogeryjnych kosmetyków np. ulubionej maski do włosów. Jeszcze innym jest przygotowanie domowej maseczki do włosów, choć jest to bardziej czasochłonne. Ma jednak dużą zaletę – zyskujesz pewność, że skład maseczki jest w 100% naturalny (oprócz oleju z czarnuszki możesz dodać miód czy jajko).

domowa maseczka na włosy z jajka, octu i oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno

Jeszcze innym sposobem na skorzystanie z cennych właściwości oleju z czarnuszki (i nie tylko) jest olejowanie włosów. To prosty domowy zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Polega na nakładaniu oleju na suche lub mokre włosy (ewentualnie na specjalny podkład np. w postaci żelu aloesowego).

Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki na włosy? Jest to naturalny produkt, który zawiera wiele cennych składników. Przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, ale i przeciwutleniacze chroniące włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Włączenie oleju z czarnuszki do planu pielęgnacji włosów pomaga je odżywić i utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia. Ponadto stymuluje wzrost i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Olej z czarnuszki na siwe włosy

Czy to prawda, że olej z czarnuszki pomaga pozbyć się siwych włosów? Biorąc pod uwagę ciemny kolor oleju, można by przypuszczać, że w naturalny sposób przyciemnia włosy. W rzeczywistości tak to nie działa.

Co prawda olej odżywia włosy, co wpływa również na ich wygląd. Jeżeli siwienie jest spowodowane przez niedobory witaminowe, stres itp. stosowanie zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne oleju z czarnuszki może przynieść zadowalające rezultaty. Jednak nie może być traktowany jako naturalna farba do włosów, ponieważ jego działanie nie jest tak silne. Jeśli chcesz pozbyć się siwych włosów, traktuj oleje roślinne jako sposób na odżywienie włosów i organizmu. Jednak w celu ich przyciemnienia sięgnij np. po płukankę z kory dębu czy orzechów włoskich.

Olej z czarnuszki na skórę głowy w walce z łupieżem

Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki ma pozytywny wpływ nie tylko na włosy, ale i skórę głowy. Jego cenne właściwości wykorzystuje się w walce z łupieżem, a także w przypadku uporczywego swędzenia czy pieczenia skóry głowy. Olej z czarnuszki wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe.

Jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu są bakterie z rodzaju Staphylococcus (gronkowce) oraz grzyby Malassezia (drożdżaki). Naukowcy zaobserwowali, że olej z czarnuszki wykazuje silne działanie przeciwko tym patogenom [1] .

Zastosowanie czarnuszki w leczeniu łupieżu wynika nie tylko z jej właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Dzięki zdolności do hamowania nadmiernej produkcji sebum jest to roślina, która może być wykorzystywana w walce z łupieżem łojotokowym (łac. pityriasis seborrhoica). To choroba dermatologiczna, która dotyka około 1-3% populacji (szczególnie mężczyzn) [2].

Podsumowując, jeśli masz problem z łupieżem, uporczywym swędzeniem czy pieczeniem skóry głowy, pamiętaj o regularnym masażu skóry głowy przy pomocy oleju z nasion czarnuszki.

Jak go wykonać? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy polega na wmasowaniu w skórę głowy świeżo wyciśniętego soku z cytryny, następnie zmyciu go za pomocą ziołowego szamponu i nałożeniu oleju z czarnuszki. Drugi sposób ogranicza się do wcierania oleju w skórę głowy z pominięciem soku z cytryny (to opcja dla zabieganych). Niezależnie od tego, którą z tych metod wybierzesz, ważna jest systematyczność.

Olej z czarnuszki do wypadających włosów

Olej z czarnuszki polecany jest nie tylko w przypadku problemu z łupieżem, ale i nadmiernie wypadającymi włosami. Regularny masaż skóry głowy z użyciem naturalnego oleju pobudza krążenie krwi i wzmacnia cebulki włosów.

Ponadto olej z czarnuszki wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W związku z tym zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, które spowodowane jest chorobami skóry głowy.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być również choroba Hashimoto. Farhangi i wsp. (2016) przeprowadzili badania, których celem była ocena wpływu czarnuszki na czynność tarczycy. Zaobserwowali, że osoby przyjmujące 2 gramy sproszkowanej czarnuszki po dwóch miesiącach miały niższe stężenie hormonu teyreotropowego (TSH) i przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) [3].

Olej z czarnuszki na rzęsy

Oleje roślinne znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w pielęgnacji włosów. Ich cenne właściwości wynikające z dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E wykorzystywane są również w celu wzmocnienia rzęs. Dzięki systematycznemu stosowaniu oleju z czarnuszki na rzęsy, włoski stają się mocniejsze i gęstsze.

Warto mieć na uwadze również to, że olej pozyskiwany z nasion czarnuszki zmniejsza stan zapalny i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu możesz pozbyć się np. nieprzyjemnego swędzenia, które sprawia, że pocierasz rzęsy (a tym samym je osłabiasz).

olej z czarnuszki tłoczony na zimno jako naturalna odżywka do rzęs

Jak stosować olej z czarnuszki na rzęsy? Możesz potraktować go jako naturalną odżywkę i nakładać niewielkie ilości za pomocą szczoteczki od tuszu do rzęs, którego już nie używasz.

Jeszcze innym sposobem jest stosowanie domowej odżywki na rzęsy złożonej z kilku olejków roślinnych: jojoba, arganowego, lnianego i tego pozyskiwanego z czarnuszki. Możesz stosować ją w ramach codziennej pielęgnacji rzęs, a także, wtedy gdy np. z powodu choroby masz problem z osłabionymi i przerzedzonymi włoskami.

Olej z czarnuszki na skórę twarzy i ciała


Olej z czarnuszki możesz stosować nie tylko na włosy i rzęsy, ale i skórę twarzy. Jest naturalnym sposobem na poprawienie jej kondycji, ponieważ wykazuje właściwości:

  • nawilżające
  • odżywcze
  • przeciwzapalne
  • zmiękczające
  • ujędrniające
  • łagodzące
  • antyoksydacyjne

Ze względu na tak wszechstronne działanie może być stosowany w codziennej pielęgnacji różnych typów cery: suchej, mieszanej, tłustej, dojrzałej, a nawet wrażliwej.

W przypadku cery suchej i mieszanej olej z czarnuszki reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernej produkcji sebum. Tym samym rozwiązuje problem z błyszczeniem się skóry oraz zatykaniem porów prowadzącym do powstawania zaskórników. Jednocześnie zapewnia skórze odpowiedni stopień nawilżenia, co również jest bardzo ważne w przypadku cery tłustej i mieszanej (gdy dojdzie do jej wysuszenia problem z nadprodukcją sebum nie znika, a wręcz ulega nasileniu).

Olej z czarnuszki to również doskonały kosmetyk dla osób z cerą suchą. Pomaga przywrócić i utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Ponadto ze względu na działanie antyoksydacyjne zmniejsza widoczność zmarszczek, które są bardziej widoczne na suchej skórze.

Bez obaw możesz włączyć go do planu pielęgnacji, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę. Olej z czarnuszki ma skuteczne, ale jednocześnie delikatne działanie. Nie powoduje reakcji alergicznych i podrażnień. Wręcz przeciwnie – pomaga je złagodzić. Dlatego wykorzystuje się go nie tylko w pielęgnacji skóry zdrowej, ale także u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Olej pozyskiwany z czarnuszki możesz wykorzystać również do pielęgnacji skóry ciała. Ze względu na właściwości ujędrniające i nawilżające sprawi, że będzie jędrna i odpowiednio nawilżona. Pomoże również w przypadku zmian łuszczycowych. Wszystko dzięki temu, że zawiera tymochinon oraz nigellon, które łagodzą stan zapalny, działają antybakteryjnie i przeciwhistaminowo.

Olej z nasion czarnuszki znajdziesz w składzie drogeryjnych kosmetyków, ale możesz kupić go i stosować w czystej postaci. Jeszcze innym sposobem jest dodanie kilku kropli oleju do ulubionego kremu na dzień lub na noc.

Jak włączyć olej z czarnuszki do planu pielęgnacji skóry i włosów?

Istnieje kilka sposobów na to, aby włączyć oleje roślinne do planu pielęgnacji skóry i włosów. Ważne, żeby wybrać ten, który będzie najbardziej wygodny. W przeciwnym razie możesz z braku czasu zrezygnować z regularnego stosowania olejów. To znacznie utrudnia osiągnięcie zadowalających efektów.

Pierwszy sposób, który sprawdza się w przypadku intensywnego trybu życia to używanie kosmetyków z olejem czarnuszki w składzie. W sprzedaży dostępne są różne produkty do pielęgnacji skóry i włosów, dlatego nie powinno być problemu z ich zakupem. Jednak choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ma jedną znaczącą wadę. Część kosmetyków zawiera oleje niskiej jakości, co wynika z obniżania kosztów produkcji.

W związku z tym, aby mieć pewność, że olej charakteryzuje się wysoką jakością i zawiera wszystkie cenne składniki lepiej zaopatrzyć się w olej z czarnuszki w czystej postaci z pewnego źródła. Można dodawać po kropelce do ulubionych kosmetyków (np. kremu do twarzy, maski do włosów).

olej z czarnuszki tłoczony na zimno do stosowania na skórę twarzy i ciała

Raz na jakiś czas (najlepiej minimum 1-2 razy w tygodniu) warto pokusić się również o domowe zabiegi pielęgnacyjne z użyciem olejów roślinnych. Przykładem jest zrobienie domowej maseczki na twarz. Do jej przygotowania możesz użyć oleju z czarnuszki, a także miodu, jogurtu naturalnego, awokado i innych naturalnych produktów. Skład takiej domowej maseczki dostosuj do potrzeb swojej skóry.

Innym dobrym pomysłem jest przygotowanie peelingu na bazie oleju z czarnuszki i kawy. W zgodzie z zasadą zero waste wykorzystaj do tego celu fusy z kawy, które normalnie trafiłyby do kosza. Jak zrobić taki domowy peeling? To bardzo proste – wymieszaj ½ filiżanki fusów z 2 łyżkami oleju z czarnuszki. Składniki zawarte w kawie i oleju usprawnią krążenie krwi, a także sprawią, że skóra będzie lepiej nawilżona, jędrna i gładka.

Co z pielęgnacją włosów? Jeśli masz mało czasu, możesz dodać kilka kropli oleju z czarnuszki do ulubionej odżywki lub maski do włosów. Inną opcją jest domowy zabieg olejowania włosów. Cieszy się on coraz większą popularnością, ponieważ w prosty sposób pomaga nawilżyć włosy i przywrócić im blask. Jest kilka sposobów na olejowanie włosów. Jeden z nich polega na nałożeniu oleju na suche włosy i pozostawieniu go na nich na minimum 30 minut. Jeszcze inną metodą jest tzw. olejowanie na mokro lub podkład (może być nim żel aloesowy).

Pamiętaj również o tym, że ważne jest nie tylko stosowanie oleju z czarnuszki od zewnątrz w postaci kosmetyków i domowych zabiegów. Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji skóry i włosów stosuj olej również od środka. W naszym sklepie zamówisz olej z czarnuszki pozyskiwany ze starannie wyselekcjonowanych nasion pochodzących z naszych upraw. Jest to olej tłoczony na świeżo (małymi partiami kilka razy w tygodniu), niefiltrowany, nierafinowany i niepoddawany działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu ma wyjątkowe właściwości zarówno, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, jak i skórę oraz włosy.

Źródła

[1] Hannan A, Saleem S, Chaudhary S, Barkaat M, Arshad MU. Anti bacterial activity of Nigella sativa against clinical isolates of methicillin resistant Staphylococcus aureus. J Ayub Med Coll Abbottabad. 2008 Jul-Sep;20(3):72-4.
[2] Buczek, A., Wcisło-Dziadecka, D., Sierant, K., & Brzezińska-Wcisło, L. (2018). Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry. Pos. N. Med, 31(1A), 49-54.
[3] Farhangi MA, Dehghan P, Tajmiri S, Abbasi MM. The effects of Nigella sativa on thyroid function, serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) – 1, Nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial. BMC Complement Altern Med. 2016 Nov 16;16(1):471.
[4] Iliev E, Tsankov N, Broshtilova V. Omega-3, -6 fatty acids in the improvement of psoriatic symptoms. Sem Integr Med 2003; 1:211-4.
[5] Ghorbanibirgani A, Khalili A, Rokhafrooz D. Comparing Nigella sativa Oil and Fish Oil in Treatment of Vitiligo. Iran Red Crescent Med J. 2014 Jun;16(6):e4515.
[6] Nasir Abdul-Ameer Hadi Al-Harchan. Treatment of Acne Vulgaris With Nigella Sativa Oil Lotion. THE IRAQI POSTGRADUATE MEDICAL JOURNAL. VOL.9, NO.2, 2010.
[7] Yousefi M, Barikbin B, Kamalinejad M, Abolhasani E, Ebadi A, Younespour S, Manouchehrian M, Hejazi S. Comparison of therapeutic effect of topical Nigella with Betamethasone and Eucerin in hand eczema. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2013 Dec;27(12):1498-504.