Olej lniany od producenta to bogactwo właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm. Mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym właściwie różni się ten produkt od oleju lnianego dostępnego na sklepowej półce. Okazuje się, że jego pochodzenie ma znaczący wpływ na jakość. Tak jak w przypadku wszystkich innych artykułów, również ten surowiec jest najlepszy, gdy pochodzi z własnych upraw. Producent rolny nadzoruje powstawanie oleju już od samego zasiewu. Choć niektórym wydaje się, że produkcja to tylko tłoczenie, w rzeczywistości jest to jeden z jej końcowych etapów. Len musi bowiem rosnąć na odpowiedniej glebie, być właściwie doglądany oraz pielęgnowany. Dopiero wtedy w naszej kuchni może znaleźć się wysokiej jakości produkt, o nietuzinkowym smaku i apetycznym zapachu. Jak w takim razie powinien wyglądać proces produkcji oleju lnianego? Najważniejsze jest, by zacząć od gleby. Powinna ona mieć optymalne warunki wodno-powietrzne. Duże znaczenie ma oczywiście odmiana uprawianego lnu. W naszym gospodarstwie uprawiamy dwie odmiany lnu – brązową ,,Szafir” i złotą ,,Jantarol”. Charakteryzują się one wysoką zawartością kwasu omega-3, dlatego są naprawdę cenne. Aby jednak zachowały swoją wartość, powinny być hodowane bez użycia substancji chemicznych czy środków dosuszających. Uprawy w pełni naturalne to najlepszy sposób na uzyskanie leczniczego produktu, który wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Odpowiednia selekcja nasion pozwala wytłoczyć znakomity olej lniany.

Przeczytaj również poprzedni wpis na temat oleju lnianego. Kliknij tutaj.

Olej lniany – jak spożywać?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, musimy najpierw zastanowić się nad tym, jaki olej lniany wybrać, by zyskać jak najwięcej właściwości prozdrowotnych. Istotne znaczenie ma tak naprawdę to, by producent tłoczył surowiec wyłącznie na zimno. Optymalna temperatura to poniżej 35 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ proces tłoczenia może skutecznie ograbić olej lniany z zawartych w nim witamin i minerałów. Podobnie rzecz ma się z rafinowaniem i filtrowaniem. Chociaż obydwa te procesy są naprawdę często przeprowadzane na różnego typu olejach, działają tak naprawdę dla korzyści producenta, a nie konsumenta. Warto pamiętać, że czym mniejszej obróbce poddany jest olej lniany, tym więcej właściwości zachowuje.

W ofercie mamy również nasiona i inne produkty pochodzenia naturalnego. Sprawdź je tutaj!

Jeśli już nabyłeś olej lniany tłoczony na zimno i nierafinowany, na pewno zastanawiasz się, jak właściwie go spożywać. Tak naprawdę panuje tutaj pełna dowolność – możesz przyjmować olej lniany na czczo, jak również dodawać go do warzyw, sałatek, serów, kasz czy sosów. Jednym ograniczeniem jest wykorzystywanie oleju lnianego do gotowania lub smażenia. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę dymienia, surowiec ten nie nadaje się do obróbki termicznej. Mimo to olej lniany można wykorzystać do tak dużej liczby potraw, że nie jest to żadną stratą. Jego regularne spożywanie nie tylko doda walorów smakowych każdemu daniu, ale także wzbogaci o cenne witaminy i składniki odżywcze.