Troska o skórę pozwala zachować ją w dobrej kondycji. Mimo upływającego czasu można mieć gładką i świeżą cerę, ale trzeba o nią dbać. Najlepiej robić to kompleksowo – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Podstawą powinna być zdrowa dieta pełna witamin, w szczególności A, C, D, E, K oraz witamin z grupy B. Warto wzbogacić jadłospis o cenne składniki odżywcze, które dostarczają surowce naturalne. Len jest przykładem rośliny zawierającej duże ilości potrzebnych skórze mikroelementów. Wprowadzenie go do diety przyniesie wiele korzyści. Olej lniany to w końcu jedno z najbogatszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego dobroczynne działanie uwidacznia się w poprawie stanu włosów oraz skóry. Co ważne, pozytywnie wpływa na cały organizm. Jakich korzyści możemy spodziewać się, nakładając olej lniany na twarz? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Olej lniany do twarzy – właściwości

Olej lniany wyróżnia się na tle innych produktów zawartością prozdrowotnych składników, które działają w aktywny, aczkolwiek delikatny sposób i są bezpieczne dla skóry. W poniższej tabeli przedstawiamy wybrane substancje wchodzące w skład oleju lnianego i ich wpływ na skórę.

SkładnikDziałanie
Omega-3– ogranicza powstawanie zaskórników
– regeneruje
– utrzymuje prawidłowy poziom nawodnienia
– wzmacnia
– blokuje substancje zmniejszające zasoby kolagenu na skutek ekspozycji na słońce
– zabezpiecza przed fotostarzeniem
– wspiera leczenie egzemy
– chroni przed przebarwieniami
Omega-6– wzmacnia barierę skóry
– chroni przed alergenami, bakteriami i grzybami
– wzmacnia spójność skóry
– regeneruje
Omega-9– zmiękcza
– nawilża
– chroni przed utratą wody
– odżywia
Witamina E– wygładza
– ujędrnia
– nawilża
– uelastycznia
– chroni przed promieniowaniem UV
– łagodzi
– wyrównuje koloryt

Olej lniany do twarzy może być remedium na suchość i swędzenie. Produkt działa antyalergicznie oraz znajduje zastosowanie w walce z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem.

Zastanawiasz się, czy można podawać olej lniany dziecku? Sprawdź tutaj!

Olej lniany na twarz – efekty

Zawarte w oleju lnianym substancje są w stanie wyraźnie poprawić kondycję skóry. Do najbardziej widocznych efektów wynikających ze stosowania produktu należy:

  • wygładzenie skóry
  • opóźnienie procesów starzenia
  • regulacja nadmiernej produkcji sebum
  • przywrócenie równomiernego kolorytu skóry
  • skóra czysta od wyprysków i zaskórników
  • cera wolna od podrażnień
  • świeża i napięta skóra.

Ogromną zaletą oleju lnianego jest też fakt, że mogą stosować go osoby o różnym typie cery. W przypadku cery suchej produkt doskonale zadba o nawilżenie i regenerację, zaś przy cerze tłustej zneutralizuje działanie kwasu oleinowego, który zaślepia ujścia mieszków włosowych i powoduje powstawanie zaskórników. Omawiany olej otula skórę i wzmacnia jej barierę ochronną, więc sprawdzi się też w przypadku wrażliwej cery.

Przeczytaj też o innych zdrowych olejach. Nasz wpis znajdziesz tutaj.

Olej lniany na skórę twarzy – o czym powinieneś pamiętać?

Jak widać, olej lniany stosowany na skórę twarzy może przynieść oszałamiające efekty. Dlaczego w takim razie nie każdy je zauważa? Problem może tkwić w nieumiejętnym doborze produktu. Olej lniany zawiera mnóstwo właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych, ale musi być nierafinowany, tłoczony na zimno i niefiltrowany. Właściwy sposób obróbki oleju mocno wpływa na jego działanie. Warto wybierać tylko olej lniany wysokolinolenowy. Co to oznacza? Olej lniany wysokolinolenowy to taki, który zawiera około 50-60% wielonienasyconych kwasów omega-3. Dzięki wysokiej zawartości omega-3, stosowanie oleju lnianego przynosi bardziej zauważalne korzyści.

Jeśli masz wątpliwości, jaki olej lniany wybrać, skorzystaj z poniższej ,,ściągawki”:

1. Olej lniany powinien być nierafinowany, niefiltrowany i tłoczony na zimno – zachowuje wtedy wszystkie swoje właściwości

2. Olej lniany powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła – najlepiej od rolnika, który korzysta z nasion z własnych upraw

3. Len powinien rosnąć na czystych, zielonych terenach – dobrze, gdy podczas uprawy nie są używane sztuczne substancje dosuszające czy inne środki chemiczne

4. Olej lniany powinien być wysokolinolenowy – czyli zawierać minimum 50-60% kwasów omega-3.

Jak stosować olej lniany na twarz?

Za pomocą oleju lnianego możemy dbać o skórę na dwa sposoby: od wewnątrz i od zewnątrz. Picie od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie nie tylko pozytywnie wpłynie na cerę, ale też wesprze cały organizm. Można spożywać produkt na czczo, jak również dodawać go do ulubionych potraw. Delikatny smak oleju lnianego doskonale komponuje się z różnymi daniami. Ale jak stosować olej lniany na twarz? Najlepiej rozetrzeć kilka kropel oleju w dłoniach i zaaplikować na oczyszczoną skórę. Można robić to codziennie. Polecamy używać produktu wieczorem, ponieważ tłusta konsystencja nie każdemu przypadnie do gustu. Świetnym pomysłem jest też dodanie oleju do ulubionego kremu lub innego preparatu nawilżającego. Powstanie wtedy odżywcza formuła, która dzięki regularnemu stosowaniu poprawi stan skóry.

Więcej o tym, jak pielęgnować skórę naturalnymi olejami przeczytasz tutaj.