Na rynku znajdziesz wiele nierafinowanych olejów, które wykazują pozytywny wpływ na organizm. Obecnie w modzie jest stosowanie produktów naturalnych jako zamienników dla tradycyjnych suplementów diety. Oleje wiodą więc prym w niesieniu wsparcia osobom, pragnącym zatroszczyć się o zdrowie i urodę. Surowce muszą być jednak tłoczone na zimno, nierafinowane i niefiltrowane. Jeśli dodatkowo pochodzą z polskich pól uprawnych, mają największe szanse wzbogacić naszą dietę o cenne składniki odżywcze i witaminy. Tylko który olej naprawdę warto wybrać?

Do najbardziej popularnych olejów należy olej lniany i konopny. Oba produkty łączy to, że w większości składają się z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (olej konopny – 80%, olej lniany – 70%). Poza tym zawierają unikalne właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm. Jeśli zastanawiasz się, który z nich jest lepszy dla Ciebie, sprawdź poniżej, jakie działanie wykazują!

Olej lniany – na co warto go stosować?

Olej lniany to najbogatsze źródło kwasów omega-3. Ponadto ma najwyższy stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Wszystkie wartości odżywcze, jakie zawiera, definiują jego działanie. Do najważniejszych korzyści wynikających z przyjmowania oleju lnianego należy:

 • zmniejszenie poziomu złego cholesterolu i zwiększenie dobrego
 • regulacja poziomu glukozy we krwi
 • złagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą
 • obniżenie ciśnienia krwi
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału lub udaru.

Badania wykazały ponadto, że stosowanie oleju lnianego może hamować rozwój komórek nowotworowych. Produkt ten pozytywnie wpływa również na zdrowie psychiczne.

Len to roślina, dzięki której mamy nie tylko wyśmienity olej, ale również siemię lniane, które możesz kupić tutaj.

Co daje olej konopny?

Jak widać olej lniany zawiera mnóstwo właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm. A co możemy powiedzieć o oleju konopnym? Wyróżnia go zawartość rzadko spotykanego kwasu gamma-linolenowego GLA. To właśnie on odpowiada za wiele procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. W skład oleju konopnego wchodzą także nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, sterole, tokoferole oraz witaminy K i A. Produkt ten:

 • ma zbawienny wpływ na skórę
 • poprawia stan włosów i paznokci
 • wspomaga pracę serca
 • reguluje poziom cholesterolu
 • może blokować przemianę zdrowych komórek w tkanki nowotworowe
 • opóźnia procesy starzenia.

Zobacz tutaj jak olej konopny wpływa na skórę i włosy.

Można śmiało powiedzieć, że olej konopny działa zbawiennie nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Jak więc wypada w porównaniu z olejem lnianym? Oba produkty są zdrowe i dobrze wpływają na organizm. Jeśli jednak chcesz używać oleju jako alternatywy dla tradycyjnych kosmetyków, wybierz olej konopny. W przypadku, gdy cierpisz na problemy trawienne lub żołądkowe, lepiej sprawdzi się u Ciebie olej lniany. Pamiętaj tylko, by zwrócić uwagę na jakość produktu. Oba oleje mogą przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowia, jeśli tylko pochodzą z czystych polskich upraw. Gleba pozbawiona metali ciężkich oraz troska o rośliny już od momentu zasiewu sprawiają, że olej charakteryzuje się doskonałym smakiem i dużą ilością cennych właściwości leczniczych.