Gorczyca to roślina znana od wieków. Wspominał o niej sam Jezus Chrystus, co udokumentowano na kartach Nowego Testamentu. Jej rodzimym obszarem występowania jest Europa Południowa, Azja Zachodnia, Pakistan oraz Afryka Północna. Rośnie także w Polsce, gdzie uprawiana jest od XVI stulecia. Ta roślina należąca do rodziny kapustowatych jest wykorzystywana nie tylko jako przyprawa, ale również lekarstwo. Z dobrodziejstw nasion i oleju gorczycowego korzystali już Sumerowie, starożytni Grecy i Rzymianie. Stosowali ją w leczeniu dolegliwości żołądkowych, ukąszeń oraz jako afrodyzjak czy kosmetyk.

Współcześnie również korzysta się z gorczycy jako leczniczej rośliny. Najczęściej stosuje się gorczycę białą. To właśnie z jej ziaren powstaje olej, który wielu Polaków ma w swojej kuchni. Olej gorczycowy, zwany też musztardowym, ma wyrazisty smak, dlatego doskonale uzupełnia walory smakowe wielu dań. Aby go uzyskać, rolnicy tłoczą nasiona gorczycy w niskiej temperaturze. Tylko wtedy bowiem surowiec nie traci swoich właściwości – zarówno smakowych, jak i zdrowotnych.

Spis treści

  1. Olej gorczycowy tłoczony na zimno – właściwości
  2. Olej gorczycowy – cena
  3. Olej z gorczycy – gdzie kupić?
  4. Olej gorczycowy – zastosowanie

Olej gorczycowy tłoczony na zimno – właściwości

Olej gorczycowy tłoczony na zimno jest jednym z nielicznych produktów zawierających kwas nerwonowy i eikozenowy. Jest naturalnym źródłem kwasów omega-9, ale także omega-3 i omega-6. Do tego zawiera sterole, witaminy K i A oraz przeciwutleniacze.

Duża ilość wartości odżywczych sprawia, że produkt bardzo dobrze wpływa na organizm:

1. Łagodzi bóle reumatyczne.

2. Pomaga w leczeniu zapalenia zatok.

3. Łagodzi bóle żołądka, stany zapalne oraz wrzody.

4. Uśmierza bóle zębów.

5. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

6. Reguluje metabolizm.

7. Reguluje poziom cholesterolu.

8. Może zapobiegać cukrzycy i nowotworom.

9. Obniża ciśnienie krwi.

10. Łagodzi objawy ukąszeń owadów.

Olej z gorczycy ma także liczne właściwości kosmetyczne:

  • niweluje widoczność zmarszczek i wygładza
  • poprawia elastyczność skóry
  • pomaga w walce z trądzikiem
  • przywraca naturalny koloryt skóry
  • przyspiesza porost włosów
  • nawilża, wygładza i regeneruje kosmyki.

Za właściwości zdrowotne i kosmetyczne oleju z gorczycy odpowiadają substancje zawarte w nasionach rośliny. To właśnie dzięki nim gorczyca działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Fosfor, niacyna oraz potas zawarte w gorczycy białej wzmacniają organizm i dbają o nasze dobre samopoczucie.

Przeczytaj również o tym jak olej gorczycowy wpływa na twarz.

Olej gorczycowy – cena

Cena oleju gorczycowego zazwyczaj waha się w granicach 12-15 zł za 250ml. Dużo zależy oczywiście od pojemności produktu oraz jego jakości. Najlepiej wybierać oleje tłoczone na zimno z polskich gospodarstw rolnych, gdzie mamy pewność co do naturalności wyrobu.

Kwiat gorczycy

Olej z gorczycy – gdzie kupić?

Olej z gorczycy można kupić w sklepach z naturalną żywnością. Najprościej znajdziemy go, wpisując w wyszukiwarkę frazę ,,olej z gorczycy tłoczony na zimno”. Warto porównać uzyskane wyniki i dokładnie sprawdzić ofertę każdego z producentów. Zachęcamy do korzystania ze sklepów oferujących naturalny olej gorczycowy. Nie sztuką jest przecież kupić olej, który został sprowadzony i tylko rozlany do butelek. Znacznie lepiej postawić na produkt wytworzony z surowca rosnącego na polskich i czystych terenach. Warto zwrócić uwagę, czy uprawiane odmiany roślin są nie-GMO oraz, czy dany producent nie używa chemicznych środków dosuszających, takich jak glifosat czy dikwat. Najlepszy olej gorczycowy będzie tłoczony na zimno z nasion, które nie były wcześniej rozdrabniane i ogrzewane. Ważne, by nie był też filtrowany ani rafinowany.

Olej gorczycowy – zastosowanie

Ze względu na musztardowy smak, olej gorczycowy będzie doskonałym dodatkiem do potraw. Nada im ostrzejszego aromatu oraz wyrazu, dzięki czemu wprowadzi różnorodność do naszego jadłospisu. Jednak z uwagi na bogactwo właściwości, lepiej używać go tylko na zimno.

Olej z gorczycy warto dodawać do:

  • tatara
  • mięs (jako marynatę)
  • warzyw
  • serów
  • kasz
  • past
  • ziemniaków.

Oczywiście będzie świetnym dodatkiem również do sałatek oraz kanapek.

Jeśli komuś zależy bardziej na smaku, aniżeli na zachowaniu właściwości leczniczych oleju gorczycowego, może używać go do smażenia, gotowania i pieczenia. Dobrym pomysłem jest także przyjmowanie oleju samodzielnie, w ilości minimum 1 łyżki dziennie. Może to być na czczo lub między posiłkami – wszystko zależy od preferencji.

W celach kosmetycznych należy stosować olej gorczycowy w połączeniu z innym olejem bazowym (na przykład rzepakowym), ponieważ produkt wykazuje naprawdę silne działanie. Można też dodać kilka kropel do ulubionego kremu. Olej sprawdzi się idealnie do włosów, skóry głowy oraz ciała.

Jak należy przechowywać olej z gorczycy tłoczony na zimno, by jak najdłużej zachował świeżość? Chociaż to bardzo trwały olej i można go spożywać nawet do 6 miesięcy po wytłoczeniu, warto trzymać go w chłodnym, pozbawionym dostępu do światła miejscu (najlepiej w lodówce). Dobrze, gdy butelka pozostanie szczelnie zamknięta.

Uwaga: Mętnienie produktu jest naturalnym procesem i nie oznacza, że olej nie nadaje się do spożycia.

Przeciwwskazaniem do stosowania oleju z gorczycy są choroby tarczycy oraz cukrzyca. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.