Len jest rośliną uprawianą od tysięcy lat. Za miejsce jego pochodzenia uznaje się Bliski Wschód, skąd trafił do Europy Wschodniej. Obecnie w Polsce rosną głównie 4 odmiany lnu
- Oliwin
- Bukoz
- Szafir
- Jantarol
Zanim jednak olej lniany stał się popularny i na dobre zagościł w sklepach, zdobył sławę z powodu rekomendacji Hipokratesa – jednego z najznamienitszych prekursorów współczesnej medycyny. Zauważył on, że olej lniany przeciwdziała dolegliwościom żołądkowym, dlatego zalecał jego przyjmowanie osobom cierpiącym na biegunki i bóle podbrzusza. Następnie olej lniany został doceniony przez znakomitego władcę Karola Wielkiego. Upodobał sobie ten surowiec tak bardzo, że wprowadził dla swoich poddanych nakaz jego spożywania.
W czasach współczesnych spora część naukowców potwierdziła lecznicze działanie oleju lnianego. Naukowcy są zdania, że pomaga w profilaktyce nowotworów. Odkryto, że ludzkie komórki rakowacieją z powodu braku tlenu. W oleju lnianym zawarte są tłuszcze przyciągające tlen, które stanowią zbawienie dla niedotlenionych komórek organizmu. Wnioski te potwierdziły badania dr Johanny Budwig, która opracowała dietę pomocną w leczeniu osób w najgorszym stadium raka. Jej głównym składnikiem był właśnie olej lniany.Badania dowiodły, że kwasy omega-3 hamują rozwój nowotworu.
Wartości odżywcze oleju lnianego
Tak jak słusznie zauważył Hipokrates, olej lniany pomaga przy różnego rodzaju dolegliwościach układu trawiennego. Ale to nie jedyna z jego właściwości. Olej lniany wspiera pracę serca i chroni przed zawałem. Działa więc profilaktycznie. Do tego pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Co warto podkreślić, to wszystko zawdzięcza składnikom zawartym w komórkach rośliny, z której jest pozyskiwany.
Do najważniejszych wartości odżywczych oleju lnianego należą:
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 73%
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 17%
- Sterole: 700 mg/100g
- Tokoferole: 700 mg/kg
Kliknij tutaj, by poznać inne wartości odżywcze oleju lnianego.
Olej lniany budwigowy – właściwości
Olej lniany budwigowy to produkt wysokolinolenowy o wysokiej zawartości kwasów omega-3. Tłoczy się go wyłącznie na zimno, w temperaturze poniżej 35°C. Jest nierafinowany i niefiltrowany. Do jego właściwości należy wspominana wcześniej profilaktyka chorób nowotworowych (szczególnie raka prostaty, piersi, jajników oraz jelita grubego) i wsparcie układu trawiennego. Ale to jeszcze nie wszystko! Poniżej znajdziesz inne właściwości tego wyjątkowego produktu.
Właściwości oleju lnianego:
- Olej lniany reguluje poziom cholesterolu we krwi – produkt obniża frakcję LDL i zwiększa ilość frakcji HDL. Ponadto zabezpiecza organizm przed chorobą wieńcową, zawałem i zatorami w układzie krwionośnym.
- Olej lniany przyspiesza metabolizm – jest chętnie stosowany przez osoby pragnące zredukować masę ciała.
- Olej lniany wspiera układ nerwowy – dzięki niemu dzieci z ADHD mogą mieć większą samokontrolę. Do tego pomaga przy terapii zaburzeń lękowych i depresji. Wspiera procesy zapamiętywania i wspomaga koncentrację.
Tutaj dowiesz się więcej o właściwościach zdrowotnych oleju lnianego.
Olej lniany – czy ma gorzki smak?
Niektóre osoby skarżą się, że olej lniany ma gorzki smak. Tak faktycznie może być, jeśli produkt został pozyskany ze słabej jakości surowca lub nie był właściwie przechowywany. Zmiany sensoryczne polegające na zmianie smaku i zapachu powstają na skutek procesów hydrolizy, utleniania i polimeryzacji, które zachodzą podczas nieodpowiedniego przechowywania oleju lub nasion. Wartości odżywcze oleju ulegają obniżeniu, ponadto powstają szkodliwe dla zdrowia związki, które przekreślają walory prozdrowotne produktu.
Ale wysokiej jakości zimnotłoczony olej lniany powinien charakteryzować się delikatnym smakiem oraz łagodnym zapachem. Zdarza się, że niektórzy wyczuwają lekką nutkę goryczy. Nie jest to spowodowane jakością oleju, ale raczej różną czułością ludzkich kubków smakowych.
Olej lniany – pielęgnacja skóry
Jak olej lniany działa na skórę? | Dla kogo jest odpowiedni? |
Przywraca równowagę wodno-tłuszczową | Dla osób zmagających się z trądzikiem |
Działa przeciwzapalnie | Dla osób, u których pojawiają się pierwsze oznaki starzenia |
Normalizuje | Dla skóry tłustej i mieszanej |
Opóźnia procesy starzenia się skóry | Dla cery z bardzo niskim potencjałem do zapychania porów |
Nawilża i uelastycznia | Dla osób z łuszczycą |
Olej lniany – włosy
Olej lniany wykazuje także pozytywne działanie na kondycję włosów i skóry głowy. Między innymi:
- ogranicza łupież
- łagodzi podrażnienia
- zmniejsza wypadanie włosów
- wzmacnia kosmyki
- scala rozdwojone końcówki
- nawilża i wygładza
O pielęgnacji skóry i włosów za pomocą olejów przeczytasz więcej tutaj.
Zastosowanie oleju lnianego
Tak jak wynika z powyższej analizy, jednym z głównych zastosowań oleju lnianego jest możliwość wykorzystania go do pielęgnacji skóry i włosów. Jednak sprawdza się nie tylko w kosmetyce. To cenny składnik zbilansowanej diety, który może dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych. Jak w takim razie najlepiej go przyjmować? Z uwagi na niską temperaturę dymienia, olej lniany należy spożywać wyłącznie na zimno. Nie chcemy przecież stracić wszystkich cennych minerałów w nim zawartych.
Olej lniany to świetny dodatek do:
- sałatek
- sosów
- kasz
- serów
- ziemniaków
- warzyw
Świetnie wzbogaci smak wielu dań, a przede wszystkim – uzupełni je w prozdrowotne wartości odżywcze, w tym cenne kwasy omega-3 i omega-6.
Przechowywanie oleju lnianego
W wysokiej jakości oleju lnianym nie ma miejsca na konserwanty. Dobry producent wie, że proces produkcji zaczyna się już od momentu zasiewu roślin oleistych, dlatego pozwala dojrzeć roślinom w naturalny sposób. Mimo że stanowi to ogromną zaletę, znacząco wpływa na trwałość produktu. Przechowuj więc olej w temperaturze poniżej 7°C, najlepiej w szczelnie zamkniętej butelce i bez dostępu do światła. Kupuj też surowiec tłoczony na bieżąco ,,na świeżo”. Znajdziesz go w naszym sklepie.
Jeśli będziesz trzymać się wymienionych kroków, olej lniany zachowa świeżość na dłużej i nie będzie tak podatny na psucie.